Kim jesteśmy?

Małe miasteczko- Poniatowa (woj. lubelskie), parafia pod wezwaniem Ducha Świętego, młody ksiądz Piotr Pasterczyk, przysłany przez biskupa , aby w tej parafii służyć wiernym. Wystarczyła otwartość serca owego księdza na Ducha Świętego. Był to rok 1993. Gromadziliśmy się w małej przyparafialnej salce by uczyć się modlitwy. Było nas na początku kilkoro, ale z tygodnia na tydzień Duch Święty przyprowadzał nowe osoby.

Jesteśmy tak różni. Mali i duzi, starzy i młodzi. Uczymy się i pracujemy. Każdego z nas Pan obdarzył innymi talentami. Jedni ślicznie malują, jeszcze inni mają zdolności organizatorskie. Są też tacy, którzy służą wspólnocie swoją obecnością, słowem, modlitwą. Pan Bóg wszystkie te zdolności wykorzystał do stworzenia swojego Kościoła. Tak, tym właśnie jest nasza wspólnota. Jest żywą częścią Kościoła. Wierzymy, że jest pomiędzy nami nasz Pan- JEZUS CHRYSTUS. To On sam nas prowadził, prowadzi i czyni swoimi uczniami. Obcując z Nim wzrastamy w wierze, rozwijamy się, budzi się w nas coraz większe pragnienie głoszenia Jego Ewangelii. Z Jego pomocą i w odpowiedzi na Jego wezwanie przeżywamy co roku rekolekcje wakacyjne, które są dla nas fundamentalnym doświadczeniem osobistego nawrócenia i odnowienia żywej relacji z Jezusem :

• Sokołów Podlaski - 2012
  • Rzeszów - 2011
  • Siedlanów - 2010
  • Gorzyce - 2009
  • Werchrata - 2008
  • Radomyśl - 2007
  • Olbięcin (rok 2003)
  • Klementowice (rok 2002)
  • Żyrzyn (rok 2001)
  • Bychawa (rok jubileuszowy 2000)
  • Wadowice (rok 1999)
  • Nałęczów (rok 1998),
  • Dąbrowica (rok 1997),
  • Księżomież (rok 1996),
  • Kostomłoty (rok 1995) - ze wspólnotą Chwała Boża
  • Kostomłoty (rok 1994) - ze wspólnotą Chwała Boża

Przez kilkanaście lat istnienia Wspólnoty w Poniatowej opiekowali się nami różni duszpasterze. Każdy z nich wniósł pomiędzy nas coś cennego: radość, radykalizm, roztropność, entuzjazm. Za każego z nich dziękujemy Bogu, że mogli nas ubogacić swoją obecnością.

Byli to: wyżej wspomniany ks. Piotr Pasterczyk, ks. Marek Sapryga, ks. Adam Sobieszek, ks. Jan Miczyński, ks. Mirosław Piątek, ks. Marcin Szymańczuk, ks. Tomasz Samolej. ks. Krzysztof Piskorski, ks.Paweł Matusik, a obecnie ks. Łukasz Głaz. Oprócz opieki duchowej, którą zapewniają nam kapłani potrzebna jest także "mocna ręka" osoby świeckiej, która trzymałaby pieczę nad całą wspólnotą. Takimi świeckimi liderami byli: Monika Wieczorek (obecnie siostra Marta ze zgromadzenia Sióstr Nazaretanek), Małgorzata Kwiecień oraz Grzegorz Przybycień, katecheta w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Poniatowej, który posługiwał nam 13 lat. Obecnie posługę lidera pełni Joanna Puciłowska.

Przez cztery długie lata Pan Bóg kształtował nas, umacniał. Widzieliśmy, że dojrzewamy jako chrześcijanie. I dojrzeliśmy do decyzji nadania wspólnocie imienia, imienia, które żyłoby w naszych sercach i którego znaczenie chcielibyśmy realizować. Tak więc od roku września 1997 znani jesteśmy, jako Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "MARANA THA" tzn. "Przyjdż Panie Jezu" [Ap. 22;20]. Odpowiedzią na te słowa jest nasza ciągła modlitwa do Pana, wzywanie Jego obecności i przyjścia. Nadanie wspólnocie imienia przypieczętowaliśmy wielkim świętem. Jak już wspominaliśmy, drzemie w nas ogromny potencjał talentów. Wyrośli wśród nas wspaniali muzycy- zespół swą grą chwalący Boga i tym samym radujący nas. Muzyką, którą tworzą upiększają naszą wspólną modlitwę, msze św., a dawniej próbowali swych sił na różnych konkursach pieśni religijnej.

Żyjemy w jednym mieście, co pozwala nam spotykać się razem, razem radować, a także wspierać w kłopotach. Najważniejsze, że razem się modlimy. Co piątek w naszym kościele, spotykamy się na modlitwie. Słuchamy tam także słów Boga, który mówi do nas przez karty Pisma Świętego, proroctwa... Jak najczęściej staramy się świętować na Eucharystii, karmiąc się Ciałem Jezusa. Dojrzało w tej wspólnocie wiele powołań. Cieszymy się, że nasi przyjaciele to przyszli kapłani, siostry i bracia zakonni, ale także dobrzy ojcowie i kochające matki. Przyszliśmy do wspólnoty jako nastolatkowie. Na przestrzeni lat na zawsze splotły się drogi niektórych z nas. Dziś radujemy się zawartymi małżeństwami i wariujemy z radości na widok małych dzieciaków. Przez te kilka lat Bóg prowadził nas przez "góry i doliny ", ale jedno jest pewne: chce, abyśmy byli świadectwem Jego miłości w tym świecie,w tym mieście.

Nasza obecna posługa to:

• piątkowe spotkania uwielbienia - godz.19.15
  • adoracja z uwielbieniem (1-y pt miesiąca)
  • wspólnotowa eucharystia (1x w mies.)
  • ewangelizacja podczas rekolekcji parafialnych dla uczniów wszystkich szkół
  • prowadzenie Modlitwy za miasto Poniatowa (1x w mies.)
  • ewangelizacja na zaproszenie poszczególnych parafii
  • spotkania w małych grupach dzielenia i spotkania animatorów
  • rekolekcje wakacyjne
  • wspólnotowe dni skupienia